Giv gulvet en chance mere – book tid til en gulvafslibning

De fleste ejendomsmæglere kan skrive under på, at et hus eller en lejlighed værdi vil stige, hvis boligen er udstyret med et intakt trægulv. Er dette oven i købet originalt – det vil sige, anlagt samtidig med at boligen blev opført – vil der føjes yderligere til værdien. Originale trægulve er bare i høj kurs. Og dette med god grund. Træværk er, har altid været, og vil altid forblive, det mest optimale materiale, når det kommer til gulvbelægning.

Pas godt på dit trægulv – det betaler sig

Går du således i salgstanker, bør du tage dit trægulv i grundigt øjesyn. Er gulvet intakt, og træværket sundt, kigger du på et af de største aktiver, din bolig kan besidde. ET trægulv er behageligt at betræde, og føjer såvel både hygge og klasse til et hjem, hvad end der er tale om et elegant sildebens parket eller et klassisk plankegulv. Du får ikke tilsvarende look and feel med klik parket, linoleum, cement eller epoxy. Og det ved de fleste boligkøbere udmærket godt.

Hvis du vil sætte trumf på, sørger du for, at dit trægulv er i upåklagelig stand. De fleste trægulve bliver slidt med årene, og slitagen får hurtigere fat i de gulve, som er behandlet med de såkaldte ikke forseglende behandlingsformer som for eksempel sæbe eller olie. Hører trægulvet i din bolig til denne kategori, er det dog forholdsvis nemt at rette op på skaderne. Med en grundig gulvafslibning kan du komme såvel småskrammer som overfladiske ridser, misfarvninger og slidspor til livs. Og med en plejende og beskyttende efterbehandling kan gulvet komme til at fremstå strålende og indbydende, ganske som da det var helt nylagt.

Få et tilbud på en billig gulvafslibning

Det behøver ikke at koste spidsen af en jetjager at få slebet sit gulv. Klik ind på Gulvkanonen.dk og læs mere om gulvafslibning og efterbehandling.