God rødvin er mange ting

Dette indlæg er finansieret indlæg og indeholder promoverede hjemmesidehenvisninger.

Kender du det udtryk, at kvinder ældes som god rødvin?

Man mener indirekte i betydningen i metaforen, at kvinder bliver bedre med alderen, og det samme skulle gælde rødvin.

Sandt er det i hvert fald, at man kan finde rødvin frem og/eller genopdage nogle flasker med den udsøgte drue i flydende form i, der har ligget i flere hundrede år, og så kan den stadig drikkes. Nogle vil endda mene, at vinen kun er blevet bedre af at have ligget og samlet anciennitet under de rette omstændighederne.

Det kan nemlig hurtigt blive en videnskab at lave en god rødvin, og udtrykket “en god rødvin” er også noget, som selvproklamerede eksperter kan debattere længe om, hvor den bedste rødvin kommer fra, hvordan man laver den bedste rødvin, hvor længe den skal have ligget, hvordan og under hvilke omstændigheder man drikker rødvinen – og eventuelt også hvilken mad, (eller mangel på samme) man skal spise sammen med vinen.

Og man må helst ikke blande rødvin sammen, hvorfor man ser “ægte” rødvinssmagere spytte deres smagsprøve ude, når de har smagt en rødvin, kørt den rundt i glasset, set ruderne på siden af rødvinsglasset (selv glasset skal også være korrekt).

Nogle sværger til en rødvin fra et bestemt land eller region i verden, mens andre mener, at gode rødvine kommer fra mange forskellige egne af verden.

Rødvin var også den oprindelige form for finere drikke, man kunne nyde sammen med maden, hvor det var forbeholdt det lidt finere segment i specielt Danmark, hvor plebejere foretrak en god håndbajer.

Nu om dage er udvalget af øl blevet lige så eksklusivt, og rødvin er blevet noget, som alle demografier i landet har fået råd til og kan vælge mellem, da butikkerne og specialforretningerne ligger inde med et stort varesortiment.

Prøv dig således frem og find den rødvin, du mener, passer bedst til dine ønskede formål.