Hvad kan du gøre for at undgå besøg af rotter

Fuldstændig at undgå besøg af rotter på et eller andet tidspunkt kan være svært, medmindre du selvfølgelig er villig til at bo i en åben cementpark uden en eneste plante eller stykke bar jord. Det holder selvfølgelig ikke i længden, men derfor er der stadig flere ting, du som haveejer kan gøre for at gøre det mindre attraktivt for en rottefamilie at flytte ind.

Skulle du være så uheldig at få rotter, skal du kontakte din kommune, som f.eks. sender en rottebekæmper i Borup, hvis du skulle bo der.

Der er to overordnet områder, der skal være i orden, hvis du vil undgå dyrene. Haven og huset.

Få styr på haven

Fugt, mørke og et tagselvbord af gamle madrester og nedfaldsfrugter er enhver rottes drøm. Derfor skal du sikre at der ikke ligger nedfaldsfrugter, at der er ryddet op og ikke findes gamle fugtige brændestabler og lignende på din grund. Laver du kompost, så undlad at smide madrester i komposten også selvom det giver god muld til god brug om foråret. 

Mange fodre også fuglene på et foderbræt, ofte med brødkrummer og andre madrester. Det er muligt at fuglene er glade, men det er rotterne også som uden problemer kan komme op af foderbrættet og tage sig af retterne.

Dit hus og udhuse

Et andet område der er vigtigt at få gennemgået huset og evt. udhuse. Rotter kan komme ind af selv den mindste revne eller sprække og de kan klatre op af selv den glatteste og stejleste væg. Det er med de øjne du skal gennemgå dit hus.

Det er også en god ide at få rotte spærret, hvis du har et sommerhus eller kolonihave, så de ikke kan ikke komme ind under huset. Det samme gælder hvis du har en lav terrasse. 

Husk også at få sat et filter på din kloak, så rotterne ikke kan komme op i huset via kloakken.

Add a Comment

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *