Når alkohol bliver en besættelse

Dette indlæg er finansieret indlæg og indeholder promoverede hjemmesidehenvisninger.

Når alkohol bliver en besættelse, kan det være svært at fokusere på alle de almindelig dagligdagsting og at nyde disse. Men ved hjælp af et behandlingsprogram og løbende støtte kan selv svære tilfælde af alkoholisme ændres og løses.

Synlige tegn på alkoholisme

I de fleste dele af den vestlige verden er alkohol lovligt at købe og forbruge for voksne mennesker. Som følge heraf er drikkevarer, der indeholder alkohol, tilgængelige næsten overalt, og mange voksne nyder godt af alkohol. Da brugen er så almindelig, kan det være svært at se hvem der drikker alkohol på en passende måde, og hvem drikker på en måde, der kan føre til alkoholmisbrug eller alkoholisme. Der er dog nogle tegn man kan holde øje med.

Hvis man går på vild druktur hver eneste weekend – kan det være et tegn. Den måde at drikke alkohol på indebærer et forbrug af alkohol som har det formål at blive fuld. For mænd betyder det at drikke fem eller flere drikkevarer på under to timer; for kvinder, der indebærer at forbruge fire eller flere drikkevarer på under to timer.

Hold øje med alkoholisme

Misbrug er i visse tilfælde let at få øje på. Der er dem der forsøger at sluge en masse alkohol meget hurtigt, uden at nogen ser det.  Men desværre er det er ikke den eneste form for alkoholmisbrug.

Folk kan også misbruge alkohol, hvis de:

Drikker alkohol og kører bil

Drikker alkohol hele dagen

Føler et behov for at drikke hver eneste dag

Drikker meget store mængder alkohol i sociale situationer

Disse er alle meget forskellige drikkemønstre, men de har én ting til fælles. Der er tale om folk, der har mistet kontrol over deres alkoholforbrug. Alkohol bestemmer over deres adfærd. Det kan være en smule svært at skelne disse mennesker med andre der ikke har et problem, men det er vigtigt at forstå, da folk med de ovenstående vaner skal have hjælp før de gør skade på sig selv eller andre mennesker.

Heldigvis er der hjælp at hente – start for eksempel her: https://behandlingscenter-stien.dk/antabus/