Bananpandekager vil være et sikkert hit til børnefødselsdagen

Dette indlæg er finansieret indlæg og indeholder promoverede hjemmesidehenvisninger.

Skal du snart holde børnefødselsdag? Men er du i tvivl om, hvad du skal lave til børnene? Det kan også være svært at bestemme sig, da der er mange forskellige hensyn at tage. Først og fremmest er det selvfølgelig vigtigt, at du vælger noget, som børnene kan lide. Derudover kan det også være, at du gerne vil lave noget, der ikke er alt for usundt. Der bliver talt meget i medierne om i dag, at børn får alt for meget sukker. Derfor kan det være rart for dig at lave noget, der ikke indeholder så meget sukker. 

En af de retter, som du bør overveje at sætte på bordet, er bananpandekager. Det er superlækre pandekager, der er lavet med bananer. Det gør, at de er søde i sig selv. Dermed behøver børnene ikke at komme en masse sukker og syltetøj ovenpå dem. De kan i princippet bare spise dem, som de er – selvom børnene sikkert gerne vil komme en masse sukker ovenpå, hvis de får lov. 

Der er flere forskellige måder, hvorpå du kan lave bananpandekager. En af de nemmeste opskrifter finder du hos dk-kogebogen.dk. Det er en online kogebog, hvor de har et væld af forskellige opskrifter at vælge imellem. Du kan dermed nemt finde den helt rette til din fest. 

Fordelen ved bananpandekagerne er, at du ikke skal bruge så mange ingredienser, og at du helt sikkert har mange af dem i køleskabet i forvejen. Det er med til at gøre, at du ikke behøver at købe en hel masse ind – det kan også gøre festen lidt billigere. 

Udover bananer skal du bruge mel, sukker, æg, mælk, salt, bagepulver og noget til at stege pandekagerne i. Det er faktisk meget simpelt. Du kan lave pandekagerne om morgenen eller dagen før og så varme dem i ovnen. Dermed sparer du også noget tid på selve dagen.