Bliv skarpere på analysen med power BI Kurser

Baserer din forretningsmodel sig på analyser og forecasts af udviklings- og konkurrencemæssige hensyn? Så har du brug for en stærk Business Intelligence afdeling, og et solidt værktøj til disse opgaver – som for eksempel Microsoft Power BI.

Hvad kan jeg bruge Microsoft Power BI til?

Microsoft Power BI er et særdeles værdifuldt og effektivt redskab når det handler om Business Intelligence. Du kan ved hjælp af Microsoft Power BI skabe flotte rapporter med eksempelvis visualiseringer af større data mængder og klare repræsentationer af diverse indsigter fra dit område.

Du kan dele dine rapporter med relevante interessenter internt såvel som eksternt via Microsoft Power BIs integrerede cloud tjeneste. Du kan skabe smarte dashboards som er dynamisk opdaterede og som samtidig kan deles med enkelte brugere eller grupper af brugere på flere forskellige niveauer. Og så kan du via Microsoft Power BI forbinde til eksterne data kilder ude i skyen.

Hvem kan have glæde af et Microsoft Power BI kursus?

Alle videns medarbejdere i din virksomhed som til daglig arbejder med rapportering og data modellering inden for research and development samt Business Intelligence kan have stor glæde af at lære hvorledes de benytter dette unikke værktøj – og hvorledes de gør det til en integereret del af det daglige work flow.

Med den rette anvendelse er Microsoft Power BI et redskab som kan bidrage på ganske uvurderlig vis til såvel effektivisering af arbejdsprocesserne som til minimering af fejl margin i forbindelse med fremskrivninger og afrapportering.

Faktisk burde alle de medarbejdere, som arbejder med forretnings analyse og udvikling få tilbudt et kursus i Microsoft Power BI. På den måde kan du sikre at alle har det samme udgangspunkt for at bruge den smarte platform, og dermed kan få mere ud af at arbejde med den.

Find det rette Microsoft Power BI kursus hos 4D på 4d.dk

Add a Comment

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *