Danmark – Vi drikker for meget

Dette indlæg er finansieret indlæg og indeholder promoverede hjemmesidehenvisninger.

860.000 danskere drikker for meget: Men kun få kender til muligheder for alkoholbehandling

Man kan få anonym og gratis hjælp af sin kommune, hvis man drikker for meget eller man kan få alkoholbehandling på et privat behandlingssted. Men det ved fire ud af fem danskere mellem 30 og 70 år ikke, viser ny undersøgelse fra Syddansk universitet.

140.000 danskere er afhængige af alkohol, 585.000 har et skadeligt forbrug, og 860.000 har et forbrug, der er for højt. Det betyder at der findes en stor gruppe mennesker i Danmark, der har et medlem i deres familie med et alkoholproblem. Alkoholproblemerne påvirker ikke kun den der drikker for meget, men også dennes omgangskreds.

Alkoholbehandling garantien har eksisteret siden 2007 – men desværre er der alt for mange der ikke kender til den. Mange mennesker er tilbageholdende med at spørge, hvor man kan få alkoholbehandling.

Hvis man vil have gratis alkoholbehandling af kommunen, har man fire rettigheder, disse er:

  1. Behandlingen er gratis.
  2. At man kan henvende sig anonymt.
  3. At alkoholbehandling sættes i gang senest 14 dage, efter man har henvendt sig.
  4. At man selv kan vælge, hvilket alkoholambulatorium man vil behandles i.

Hvis man har et alkoholproblem og skal i alkoholbehandling, er der flere forskellige behandlingsmodeller. Heriblandt Minnesotamodellen, som er en af de mest anerkendte alkoholbehandling metoder for rehabilitering af afhængighed, denne metode har hjulpet mange mennesker over hele kloden.

Minnesota-modellen, også kendt som afholdelsesmodellen, er en form for alkoholbehandling blev opfundet på et amerikansk psykiatrisk hospital i 1950’erne af to unge mænd, en kommende psykolog og en kommende blive psykiater. Ingen af dem havde erfaring med behandling af misbrugere eller alkoholikere. Nøgleelementet i denne nye tilgang af alkoholbehandling er tilgangen til alkoholisme som en sygdom, og det at patienten hjælpes på vej af både professionelt uddannet personale og reformerede alkoholikere, altså folk der har haft sygdommen inde på livet selv. Der er en individualiseret alkoholbehandling plan med aktiv familieinddragelse med 28 dages indlæggelse og deltagelse gruppeterapi.