En emaljering af badekar får karret til at stråle igen

Dette indlæg er finansieret indlæg og indeholder promoverede hjemmesidehenvisninger.

Før i tiden var det standard i mange danske hjem, at badeværelset var forsynet med et badekar. Det var nemlig normalt ikke at tage et styrtebad hver eneste dag, men snarere et varmt karbad en eller to gange om ugen. I mellemtiden er det blevet mere normalt at bade en til to gange om dagen, og her er et brusebad såvel mere tids- og energi besparende som hygiejnisk. I dag er et karbad en luksus, som man under sig selv – efter en grundigt afvaskning under bruseren.

Mange bolig ejere har dog valgt at skille sig af med det gamle badekar, og skifte dette ud med en rummelig og praktisk brusekabine. Men det er faktisk synd. Et badekar kan sagtens være et aktiv for dit hjem, såfremt det fremstår pænt og glat i emaljen. Så hvis du går i salgstanker, bør du overveje at få sat dit gamle badekar pænt i stand førend dit hus eller din lejlighed skal tages i øjesyn af interesserede købere ved en fremvisning eller et åbent hus arrangement.

Hvordan får jeg mit gamle badekar pænt igen?

Hvis dit badekar har været brugt i mange år uden at blive vedligeholdt, vil det med stor sandsynlighedvære slidt i emaljen. Når emaljen i et badekar bliver udsat for tilstrækkelig lang tids slitage, vil kalk og okker nemmere kunne aflejre sig i den slidte overflade, og gøre denne både ru at føle på som grim og gullig at kigge på. Samtidig kan der være opstået revner i emaljen, som bidrager til den slidte og triste fremtoning.

Dit badekar kan dog sagtens blive pænt igen – på kort tid, og for en pris, som ligger langt under den, du ville skulle slippe for udskiftning af badekar. Med en re-emaljering af dit badekar, kan dette komme til at fremstå som nyt igen – læs mere på https://emaljering-af-badekar.dk/emaljering-af-badekar/