Maling af badekar – billigt og hurtigt

Skal badeværelset renoveres, og går du i overvejelser om at skrotte det gamle badekar? Så bør du tænke over det en ekstra gang. Det er nemlig værd at tage med i sine overvejelser, at hus eller lejligheder med badekar i eget badeværelse på det seneste er kommet i høj kurs på boligmarkedet.

Et badekar står højt på mange boligsøgendes ønskelister – især de yngre, travle småbørns familier med fuldtids jobs har fået øjnene op for badekarrets mange fordele og store fortræffeligheder. Foruden at være praktisk i forbindelse med badning af de små, kan badekarret også bruges til afslapning oven på en hård arbejds dag. Og derfor kan dit gamle badekar sagtens vise sgi til tilføre værdi til din bolig i forbindelse med et eventuelt fremtidigt salg.

Få sat skik på dit badekar med en ny emalje

Hvis dit badekar har overskredet sidste holdbarhedsdato, og efterhånden har mange år og karbade på bagen, er det selvfølgelig langt fra sikker, at det er nogen skønheds åbenbaring. Et badekar, som er gammelt og slidt, vil typisk være mærket af vandets eroderende effekt.

Der, hvor emaljen på karrets inderside er allermest medtaget, vil der sætte sig aflejringer af kalk, okke og rust fra vandet. Dette vil resultere i brunlige og gullige plamager, som føles ru i overfladen, og som ikke lader sig fjerne ved almindelig rengøring. Her skal skrappere midler i brug – for eksempel en re-emaljering af badekarret.

En dygtig og erfaren badekarsmaler kan sørge for, at dit badekar kommer til at stå som nyt igen – og dette er langt billigere for dig, end hvis du skulle skaffe dig af med karret. I løbet af få timer kan en badekarsmaler rense og slibe badekarrets inderside og påføre en ny emalje, som efter et døgn er hærdet tilstrækkeligt til, at badekarret atter kan tages i brug. Læs mere på https://ny-emalje.dk/emaljering-af-badekar/