Nyt badekar igen med maling af badekar

Dit behov for luksus og velvære i det daglige kan stilles med noget så simpelt som et badekar i eget badeværelse. Du ved sikkert udmærket godt, at et badekar kan bruges til at bade i. Men har du nogen sinde prøvet at omdanne dit badeværelse til din egen lille hjemmespa?

Det kræver faktisk ikke så meget at skabe de optimale rammer for den eftertragtede wellness oplevelse. Et badekar fyldt med varmt vand tilsat velduftende olier, blødgørende salte eller helsebringende urter, let dæmpet belysning – eventuelt fra levende stearin lys eller duftlys – og musik efter eget valg er alt, hvad der skal til for at du kan nyde den ultimative afslappelse.

Når du nedsænker dit trætte legeme i et lunt og duftende karbad efter en lang arbejdsdag, vil du opleve, hvorledes musklerne gradvist afslappes, og stress og spændinger forlader krop og sind. En ekstra bonus ved et varmt karbad inden sengetid er, at man sover som en baby derefter. Og du kan gå direkte i seng uden først at skulle have tøj op og ud i bil eller bus for at komme hjem.

Få dit badekar til at fremstå lækkert og indbydende med emaljering af badekar

Hvis dit badekar bærer tydelige præg af at have en del år på bagen, vil dette tydeligst kunne se i emaljen på karrets inderside. Der hvor emaljen bliver slidt, vil der opstå aflejringer af okker og kalk fra vandet. Disse vil fremstå som ru og misfarvede plamager, som skæmmer karret, og ikke just fremmer lysten til at bade i det.

Du kan få dit badekar til at stå som nyt igen med emaljering af badekar. Emaljering af badekar er en langt billigere løsning end en total udskiftning af badekarret. Og så tager det kun cirka et døgn, før du kan bruge dit fine, nymalede badekar igen. Få et tilbud på emaljering af badekar på badekarsmaler.dk