Alkoholbehandling – vejen til en tilværelse fri fra misbrug

Når livet i perioder gør ondt, tyr mange mennesker til de våde varer som trøst. Dette kan dog hurtigt gå hen og blive et skråplan. Alkoholisme er ikke nogen midlertidig tilstand, men der imod et symptom på et dybere liggende problem. Når et menneske er alkoholiker, bliver tørsten større end noget som helst andet i livet – selv de ting, som burde betyde noget. Og misbruget opstår ikke sjældent som følge af et langvarigt overforbrug af alkohol som selv medicinering.

Et misbrug kan knække selv den stærkeste

Et menneske, som er ramt af et afhængigheds relateret misbrug, vil som oftest være helt og aldeles ude af stand til at kontrollere sit indtag af alkohol. En afhængighed er en hård hersker – og da alkohol er forholdsvis let at få fat i, er der kun få ting til hinder for at tilfredsstille den.

Øl, spiritus og vin kan købes på snart sagt alle tankstationer og i supermarkeder og kiosker, og så længe man er voksen, bliver der ikke stillet spørgsmålstegn. Når alkoholforbruget når et vist niveau, vil den misbrugsramte ikke længere kunne fungere uden alkohol, og da der samtidig skal mere og mere til for at opnå den eftertragtede rus, vil han eller hun være fanget i afhængighedens skæbnesvangre favntag.

Hjælp til afvænning for alkoholikere

På dette stadie vil det være direkte farligt at forsøge sig med alkoholafvænning på egen hånd. Der skal professionel hjælp til, og kroppen skal afgiftes under kontrollerede forhold. Herefter bør en målrettet indsats med terapi og behandling iværksættes, således at den misbrugsramte ikke falder tilbage i alkoholisme. Behandlingscenter Stien tilbyder hjælp til alkoholafvænning og opfølgende terapi i et forløb, som typisk varer fem uger. Under dette forløb modtager den misbrugsramte individuel behandling såvel som gruppeterapi efter Minnesota modellen. Du kan læse mere om alkoholbehandling på behandlingscenter-stien.dk