Derfor bør du overveje at få monteret franske døre

27 April 2022
Cecilie Mortensen

editorial

Har du før set eller hørt omkring franske døre? Men er du ikke sikker på, om det er døre som disse, du skal vælge til din bolig? Så får du forhåbentlig mere afklaring, når du har læst med her. 

Hvorfor få franske døre monteret i boligen? 

De er utrolig charmerende 

Noget der bestemt skal understreges er, at franske døre er utrolig charmerende. Du har nemlig en dør, som er udsmykket med mange mindre vinduer og nogle gange også få fyldninger nederst eller i siden. Dørene kommer derfor også hurtigt til at lede tankerne hen på en ældre men herskabelig lejlighed. Og er det noget, der kunne passe smukt ind hos dig, så kig endelig i retningen af disse døre. 

De giver et fantastisk lys 

Du bør også få franske døre monteret, da de giver et fantastisk lys. Lyset har nemlig ekstra god mulighed for at trænge igennem døren. Du kan derfor også komme til at opleve, at dine rum kommer til at virke større end de er. Det er naturligvis i de tilfælde, hvor du vælger en franske dør til at forbinde f.eks. to stuer med. 

dør

Det er en fin detalje til indretningen 

En tredje ting der taler for at få franske døre er, at de kan være en fin detalje til din indretning derhjemme. For det kan være svært at undgå, at de ikke kommer til at skabe ekstra meget blikfang, når først de er monteret.  

Du kan bestille dem hos klarwindows.co.uk 

En sidste ting der taler for at købe franske døre er, at du kan bestille dem hos klarwindows.co.uk. Og det er der flere fordele ved. Først og fremmest kan du selv være med til at bestemme, hvordan dørene skal se ud. Derudover kan du bestemme farve, antallet af ruder og så tilbyder dette firma en lang garantiperiode: https://klarwindows.co.uk/external-doors/french-doors.

More articles