Derfor er det vigtigt at gå til tandlægen

03 November 2021
Steffen Hansen

editorial

Der er mange mennesker, der springer tandlægen over. Mange ser det ikke som nødvendigt at gå til et årligt tjek, mange glemmer det måske og mange fravælger det grundet pris. Der er sikkert endnu flere grunde til, hvorfor folk fravælger tandlægen – og vi vil forsøge at overbevise dig om, hvorfor det er vigtigt at gå til tandlægen. Du har kun et sæt tænder hele dit liv og hvis du ikke passer på dem, så risikerer du at miste dem.

Læs med her og bliv overbevist om, hvorfor tandlægen er vigtig.

 

 

Det kan der ske, hvis du ikke tager til tandlægen

Du kan få tandproblemer, der kan føre til voldsomme tilstande, hvis de ikke bliver behandlet. Tandproblemer kan være meget smertefulde og i værste tilfælde føre til andre sundhedsproblemer som f.eks. hjertesygdomme. Disse risici øges, hvis man ryger, drikker for meget alkohol eller generelt ikke praktiserer god hygiejne. Du kan selvfølgelig også blive ramt at mindre tilstande såsom huller i tænderne eller tandsten, men det er heller ikke rart.

Heldigvis kan mange tandproblemer undgås helt med rutinemæssige besøg hos en tandlæge og vi anbefaler derfor klart, at du gør dette.

Hvor ofte skal jeg gå til kontrol og behandling hos en tandlæge?

Hyppigheden af kontrol og behandling kan variere afhængigt af din alder og tandhistorie. Det er meget almindeligt at gå til tandlæge mellem 1-2 gange årligt. Hvis dine tænder er virkelig dårlige, plejer tandlægen at anbefale, at du besøger dem oftere, men det er selvfølgelig dit eget valg.

Tips til hvordan du finder en god tandklinik i nærheden af dig

Du kan finde en god tandklinik i nærheden af dig ved at søge på internettet. Du skal søge efter en tandlæge i dit område f.eks. ‘tandlæge i århus‘ og se, hvad de forskellige har at tilbyde. Du kan også spørge dine venner og familie om de kender en god tandlæge, som de vil anbefale.

More articles