Derfor skal du vælge en gulvafslibning

13 September 2021
Silje Hansen

editorial

Hvis du har trægulve i din bolig, kan du måske få glæde af denne artikel. Trægulve er kendt for at være smukke, og giver samtidig noget varme til hjemmet, da det er et levende materiale sammenlignet med vinylgulve og klinker. Trægulve kræver dog en smule mere vedligeholdelse, da de med tiden kommer til at se trætte og slidte ud, når man bruger det til dagligt.

Det kan være en stor investering at skulle til at udskifte dele eller hele trægulvet. Derfor vælger langt de fleste at få slebet trægulvene, så de kommer til at se fine og jævne ud igen. Det er et mild behandling, hvor man typisk sliber 2 mm ned i trægulvets overflade med sandpapir. 

Herefter kan du vælge at få lavet en overfladebehandling som f.eks. en lakering. Her kan du vælge en glansfuld lakering eller hvid mat lak alt efter, hvad du er til. Det er samtidig med til at beskytte trægulvet mod nye ridser og skrammer.

Hvilke fordele er der ved at vælge en gulvafslibning?

Der er som udgangspunkt flere fordele ved at vælge en gulvafslibning. For det første er det langt billigere, end at skulle udskifte hele gulvet. Derudover giver det et fornyet udtryk, som du kan få gavn af i hjemmet i mange år frem.

Med en gulvafslibning er du også med til at vedligeholde din bolig. Det er med til at sikre, at du kan få en god pris for din bolig, når det engang skal sælges. En ny køber sætter nemlig pris på et velholdt trægulv.

Hvem kan hjælpe med professionel gulvafslibning i hele landet?

Hvis du er i markedet efter en professionel gulvafslibning til en skarp pris, kan du med fordel tage kontakt til https://gulvkanonen.dk/. Det er en landsdækkende virksomhed, som er kendt for deres høje kundetilfredshed. Det er en virksomhed der sætter en ære i deres håndværk.

More articles