En husblog der giver dig nye inputs til dit hjem

05 January 2021
Johanne Hansen

editorial

Søger du også nye ideer og inputs til dit hjem?

Så er et rigtig godt sted at starte med en husblog. En husblog kan nemlig give dig gode input og ideer til det, du troede, der måske ikke kunne blive bedre. Med andre ord: Når man har boet det samme sted i mange år med de samme ting, kan det nogengange være svært at bryde ind med noget nyt. 

Nogengange kan man også komme ud i andres hjem og tænke: Ej det ville være flot i mit hjem! Derefter kan man så skynde sig ud og købe det nye interiør ind til lejligheden og dernæst bemærke, at aaarrrh – det var faktisk slet ikke så pæn i éns egen lejlighed? Og så står man der med en pink sofa, et kæmpe farverigt maleri eller noget helt tredje.

Det samme gælder for det meste maling. Et sted vi alle har været, hvor man måske tænker, at en grøn eller lilla farve lige præcis kunne klæde ens vægge. Ja lige præcis sådan en smuk pastelfarve, som naboen måske havde? Og så malede man ellers væggen og lige pludselig var det slet ikke lige så flot, som husket. 

Start med at finde inspiration i bloggen 

Derfor kan det være en god idé at sætte sig ind i en hus blog – eller bolig blog, om man vil – som kommer med ideer, som du måske aldrig havde forestillet dig ville være flot til dit hjem. En idé du aldrig har set hos alle dine veninder, men som måske faktisk ville passe meget bedre end i dit hjem. 

Overvej at se ud af boksen med nye øjne og ikke mindst skabe et nyt perspektiv. Det kan gavne og hjælpe dig med ikke at sammenligne dine hjem med andres med derimod overveje hvordan dit hjem derimod kan skille sig ud. 

More articles