Få professionel assistance til gulvafslibning Valby

Dette indlæg er finansieret indlæg og indeholder promoverede hjemmesidehenvisninger.

Når dit gulv er blevet træt og trist at se på, skyldes det som regel, at den beskyttende overflade af for eksempel olie, lak eller sæbe, er slidt bort. Dette gør, at træværkets overflade er blottet – og da træ er et porøst og levende materiale, er det særligt sårbart over for påvirkninger udefra. Almindeligt slid på trægulvet bevirker, at støv og skidt trædes ned i trævrkets overflade, hvilket giver en grålig film, som ikke kan vaskes bort, uanset hvor grundigt du skurer og srubber, og uanset hvor ofte du vasker gulvet. Det kan godt være, det ser flot ud, mens du vasker – men så snart gulvet tørrer, vil det igen blive mat og kedeligt at se på.

Slidte trægulve er grimme trægulve

Dertil kommer, at den blottede overflade ikke blot er sårbar over for nedtrådt støv og skidt. Den har også lettere ved at tage imod spildte væsker – uden den beskyttende hinde suges væsker ned i træværket og danner grimme aflejringer i form af misfarvede skjolder og pletter. Farvede væsker som for eksempel saftevand, te og kaffe er de helt store syndere i denne sammenhæng. Og misfarvninger kan også stamme fra solens skarpe stråler, som kan falme et lyst, sæbe behandlet gulv til en grim, gullig farve, der hvor lys indfaldet er størst – eksempelvis under vinduer og foran altan døre. Alle disse faktorer tilsammen giver en overflade, som er alt andet end smuk og ensartet – og tilføj yderligere ridser og skrammer, så har du opskriften på et umanerlig grimt trægulv.

Få det smukke trægulv igen med en grundig gulvafslibning

Til alt held er hjælpen nær. Der skal som regel ikke stort andet til, end en afslibning af gulvets øverste 1 – 2 millimeter, før der er gjort kål på de misfarvede pletter, ridser, skrammer og andre spor efter slid. Læs mere på https://gulvkanonen.dk/gulvafslibning-gulvafhoevling/afslibning-af-gulve/