Få hjælp til istandsættelsen hos lokal maler i Hørsholm

26 October 2021
Astrid Pedersen

editorial

Har du og din familie netop investeret i en bolig som skal udgøre rammen for jeres liv de næste mange år? Så bør I få den sat flot i stand inden I flytter ind. Og til dette formål er det en god idé at få fat på en dygtig professionel maler.

Hvordan maler vi selv vores nye bolig?

Det at flytte i ny bolig er ingen billig affære. Derfor søger du og din familie sikkert at spare hvor I kan. Her kan det være fristende at spare maleren væk og selv varetage opgaven med indvendig maling af boligen forud for indflytning.

Måske tænker du at hvis bare hele familien tager fat skal det nok blive godt. Men her skal du overveje at en dygtig, erfaren maler har mange års erfaring inden for maling af private boliger. Derfor vil han eller hun have langt stærkere forudsætninger for at kunne forudsige en præcis vurdering af vægge, lofter og indvendigt træværks tilstand og beskaffenhed, og på baggrund af denne udføre et stykke smukt og holdbart malerarbejde.

Det kan for eksempel være at der skal foretages en totalt renovering af en eller flere vægge hvis resultatet skal blive som ønsket. Hvis pudset ikke er i god stand kan det være nødvendigt med opsætning af filt eller måske endda en fuldspartling.

Til denne type opgaver er det smart at have det rette professionelle håndelag og en god portion erfaring. Og begge dele finder du hos en dygtig faglært maler.

Hvor kan jeg finde den bedste maler Hørsholm?

Søger du således en kompetent maler eller et ditto malerfirma i Hørsholm behøver du ikke at lede med lys og lygte. Du skal blot henvende dig hos den nærmeste afdeling af Malerkanonen – et landsdækkende malerfirma med afdelinger over hele Danmark. Find din lokale maler på malerkanonen.dk

More articles