Få råd og vejledning af din maler

10 September 2020
Lotte Hindsberg
image

editorial

Selvom flere vælger selv at male, er der flere fordele ved at vælge at få det gjort af en professionel uddannet maler. Ikke alene slipper du for at skulle bo i rod i ugevis, imens du selv efter arbejde og i weekender maler, med mindre du tager fri fra dit arbejde og bruger dyrebar ferie på opgaven.

En maler er vant til at male og vil have udført opgaven langt hurtigere, samtidig med at de også er vant til at dække af, så der ikke kommer pletter de forkerte steder. Du kan f.eks. få en maler i Herlev til at male dit hjem. 

Få råd og vejledning

Udover at en maler hurtigere og nemmere kan male din bolig kan han også rådgive dig blandt andet i forhold til farvevalg. I mange år har det været standard at male ens hjem i hvide eller hvis det gik vildt for sig i lyse farver. Den tendens er stadig fremherskende men flere og flere får lyst til at få lidt farver på væggen. Det kan være alle vægge eller måske blot en enkel væg. 

Det er i midlertid ikke ligegyldig hvilken farve der vælges. Alt efter rummets størrelse, hvordan lyset falder, hvor højt der er til loftet og hvad rummet skal bruges til vil bestemme hvilke farver der er bedst at male i. F.eks. kan den forkerte farve i køkkenet afspejle sig i dine madvarer og få dem til at se kedelige og uappetitlige ud.

Omvendt kan de rigtige farver fremhæve rummet, få det til at virke større eller mindre alt efter behov og det vil samtidig kunne fremhæve jeres møbler og samle rummet, så det virker lyst og hyggeligt.

Maleren kan også rådgive i forhold til hvilken kvalitetsmaling det kan betale sig at male i. En god maling vil holde sig flot i langt længere tid end en billig.

More articles