Find den bedste dyreklinik i Furesø Kommune

Er familien blevet et firbenet medlem rigere? Så har du sikkert været ude og skaffe både mad og vandskål samt diverse legetøj, en transportkasse og måske diverse seler og andet udstyr. Men har du også fundet en god lokal dyrlæge, som kan varetage dyrets sundhed gennem hele dets tilværelse?

Hvornår skal mit dyr til dyrlæge?

Du bør altid sørge for at komme af sted til dyrlæge med dit familiedyr med det samme efter at dyret er kommet hjem. Det er vigtigt at dyret bliver optaget i dyrlægens database og får oprettet en sundhedsbog. En sundhedsbog bruges til at journalisere objektive iagttagelser af dyrets sundheds tilstand fra besøg til besøg. På den måde kan dyrlægen se om der skulle optræde signifikante ændringer i eksempelvis vægt, og dermed sætte initiativer i værk som kan forebygge overvægt som følge af fejl ernæring.

Du bør besøge dyrlægen mindst en gang om året sammen med dit kæledyr således at hunden, katten, kaninen eller marsvinet kan få sine lovpligtige vaccinationer, kan få efterset sine tænder, og samtidig få udført et generelt helbreds tjek. Hvis du og dit dyr opretholder denne møde frekvens kan dyrlægen få en chance for at forebygge diverse dårligdomme eller lidelser hos dyret, så dette forhåbentligt kan få et langt og sundt liv i høj kvalitet.

Hvilken dyrlæge skal jeg vælge?

Det er altid en god idé at vælge en dyrlæge eller en dyreklinik som ligger tæt på bopælen. Så skal dyret ikke transporteres så langt hvilket er den fordel da det er de færreste dyr som nyder at køre i bil. Og er dyret sygt eller kommet til skade kan lang transport tid være en stressende oplevelse.

Er du bosat i Furesø området kan du med fordel vælge Værløse Dyreklinik som din dyrlæge. Du kan læse mere om Værløse Dyreklinik på https://xn--vrlsedyreklinik-xlb22a.dk/ 

Add a Comment

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *