Hav dit jagtudstyr klar til bukkejagten

Når bukkejagten nærmer sig, så gælder det om at være parat. Du skal ud som en af de første, når sæsonen bliver skudt i gang! Derfor skal du have styr på alt dit jagtudstyr inden da. Læs med her og få inspiration til, hvordan du kan få overblik over dit jagtudstyr.

Mange jægere glæder sig enormt meget til bukkejagten går ind, og kan næsten ikke vente. Derfor pakker mange udstyret i god tid, så det er klar. Hvis du ikke har haft den tanke, så har du det forhåbentlig efter du har læst med her.

Jagtudstyr er mange forskellige ting og det kan derfor være noget af en opgave, bare at overskue pakkelisten. Har man nu alt det, man skal have med? Har man glemt noget? Har man alle sine dokumenter og tilladelser? Der er mange ting, der skal huskes. 

Hvilket jagtudstyr kan du pakke i forvejen?

Du kan faktisk pakke langt det meste jagtudstyr på forhånd. Du kan sagtens lægge dine dokumenter frem og klar, så du har alt hvad du skal bruge med. Det kan være en jagttilladelse, papir på bestået riffelprøve, pas m.m. – alt efter hvor du skal på jagt henne. 

Derudover kan du sagtens begynde at fylde rummene i din rygsæk. Få placeret dit jagtudstyr korrekt i tasken, så er det er nemt at komme til. Prøv eventuelt at pakke om et par gange, indtil du føler at du har det bedste overblik over udstyret i tasken. 

Hav styr på din jagtbeklædning i god tid

Udover at alt dit jagtudstyr, kan pakkes og klargøres, så kan dit tøj også. Begynd gerne i god tid med at gennemgå din jagtbeklædning. Hvis du mangler noget, kan det være det skal bestilles over nettet, og så skal det nå at komme frem. 

Det er super ærgerligt, hvis du står klar til bukkejagten og opdager, at du mangler noget vigtigt tøj. Tøjet er lige så vigtigt som udstyret, på en jagt. Hvis du har dårlig påklædning, så går det også ud over den samlede jagtoplevelse. 

Add a Comment

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *