Hvor stammer diamanterne i din ørering fra

Diamanter hører til de absolut mest populære ædelstene og og få stene er da også omgivet med så meget mystik, blod og glamour som diamanten. 

Det er også en sten der passer perfekt til mange forskellige typer smykker. Lige fra ringe til øreringe. Det er en sten der passer både til enkle og elegante smykker, som kan bruges til hverdag, men som også passer til fest og galla. Du kan se flere eksempel på øreringe her https://caratdiamanter.dk/smykker/oereringe.

Diamanten har været kendt i flere tusinde år og har også sammen med andre ædelstene været brugt til at flytte summer fra et sted til et andet sted. Ofte i dyb hemmelig og til fare for bæreren. Samtidig har det været en kendt måde at omsætte sine værdier og flygtet tilfælde af krig og andre uroligheder. Det er en praksis der stadig bruges i dag.

Blod og glamour

En af de ting der gør diamanter så fascinerende udover deres elegante enkelthed, er de også er omgivet af glamour og blod. 

Hvem har ikke set Oscaruddeling hvor den ene kendte er dukket op i smukke kjoler og den ene pragtfulde smykke og øreringe efter den anden.

Samtidig er der den anden side af historien. Hvordan diamanter er blevet brugt til at finansere oprør og borgerkrige. Specielt i Afrika. Her går diamanter fra områder med uroligheder under navnet bloddiamanter og det er fra international side enighed om at det er ulovligt at købe og sælge diamanter fra de område, så man mindsker mulighederne for at krigene bliver betalt med diamanter.

De fleste diamanter er under en carat og dem man typisk vil bruge i smykker som øreringe, er på 0,1 eller 0,2 carat. Diamanter på over 1 carat er både store og sjældne. Der går 5 carat på 1 gram diamant. Diamanter findes i stort set alle farver.

 

Add a Comment

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *