Lad et uvildigt værksted gennemgå din nye brugte bil

Det kan være risikabelt at købe en ny brugt bil hvis ens kendskab til biler er minimal. Men der er flere ting du som køber kan gøre for at minske den risiko. Start med at finde ud af hvilke bilmodel ud har i tankerne og find derefter hvad du kan om bilen.

Hvad er prisniveauet, har de nuværende ejere været glade og tilfredse for bilen og hvilke typer fejl har den ofte har. Har det været fejl der har kostet dyre reservedele og mekanikerregninger eller har det udelukket været i småtingsafdeling.

Lad et værksted undersøge bilen før køb

Før du underskriver en købsaftale, bør du få undersøgt bilen af et uvildigt værksted. Det kunne f.eks. værksted i Roskilde. Det er ikke nok at bilen er nysynet. Det fortæller dig blot at bilen er lovlig at køre i. Har du ikke mulighed for at få bilen undersøgt inden køb, så gør det næstbedste og få skrevet et forbehold ind i købsaftalen. Har du ikke fået det har du købt bilen som beset og du kan ikke få sælger til at betale for evt. fejl senere.

Er det en forhandler der sælger den bil du har udsøgt dig, så kast også et blik på de andre biler. Ser de ud til at være ok eller minder de mere om noget, der høre til hos en skrothandler. Er det sidste tilfælde gør din bil det nok også.

Bed også om at få lov til at køre en lang tur. Det skal være på mindst en halv time. Det er ikke nok blot at køre rundt om hjørnet. At bilen starter er ikke nok viden. Du skal ud og køre en tur på motorvejen og en tur rundt i byen. Oplever du fejl skal de udbedres inden køb og du skal bede om en ny tur i bilen.

Add a Comment

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *