Lækkert gulv igen med en grundig gulvslibning

Dette indlæg er finansieret indlæg og indeholder promoverede hjemmesidehenvisninger.

Grimme og slidte trægulve er ikke just noget stort aktiv for en bolig. Det kan være fristende at fjerne dem, erstatte dem med nye trægulve, eller dække dem til med enten klik parket eller en af de nye, trendy former for gulvbelægning som for eksempel mikro cement, beton eller epoxy.

Men selv om disse gulvtyper er både mere rengøringsvenlige og mindre plejekrævende end et trægulv, bør du tænke dig om, førend du foretager så drastisk en manøvre. Det er nemlig slet ikke sikkert, at det står så slemt til med dit trægulv, som det ser ud til. De grimme pletter, skjolder, misfarvninger og ridser er med stor sandsynlighed blot overfladiske – og dette betyder, at de kan fjernes ved en skånsom, dog effektiv, gulvslibning.

Hvad kan en gulvslibning gøre for mit trægulv?

For det første kan du undgå at skulle udskifte dit trægulv, blot fordi det er blevet en smule slidt og trist i overfladen. Langt de fleste trægulve kan fint holde til en gulvslibning, som ikke fjerner mere end 1, allerhøjst 2, millimeter af træværkets overflade. Dette er fuldt tilstrækkeligt i forhold til at få has på grimme skjolder fra spildte væsker, slidspor bestående af nedtrådt støv og skidt, misfarvninger fra solfalming samt småskrammer og ridser, som sjældent stikker meget dybere.

For det andet får du mulighed for at vælge en efterbehandling, som ikke kræver så megen plejer, og som derfor gør, at du kan have glæde af dit trægulv i længere tid. Dette kan for eksempel være en klar lak, som forsegler træværket, og gør gulvet nemmere at holde en for eksempel et sæbebehandlet gulv. Og for det tredje er en gulvafslibning en væsentligt billigere løsning end en udskiftning af gulvet. En dygtig og erfaren gulvmand kan hurtigt vurdere, hvor meget der skal slibes af gulvets overflade for at opnå et flot resultat.

Læs mere på https://gkservice.dk/