På husblog.dk samles inspiration til dit nye DIY

06 January 2021
Johanne Hansen

editorial

Find inspiration til dine DIY-projekter

Hvis du står og mangler inspiration til dine DIY-projekter, så er du ikke den eneste. Og hvad er det så lige DIY betyder? DIY er en forkortelse for “Do it yourself”, altså en måde og sige “gør det selv på en fancy og kreativ måde.” 

Heldigvis er husblog.dk kommet for at blive og her kan du finde alle de tips & tricks, du har brug for. Du kan finde inspiration til dine nye ideer, og hvis ikke den komplette guide ligger derinde, jamen så kan du måske selv støbe en guide sammen på baggrund af den inspiration, du finder inde på siden. 

Med andre ord: Du kan prøve dig frem igennem virvaret af guides, inspiration og gode fifs, og derefter støbe dem sammen til lige præcis det, du har brug for. 

Eksempler på et DIY-projekt 

Udover en kæmpe make-over af enten dit badeværelse, stue eller hobbyrum, kan et DIY-projekt også være et lidt mindre et af slagsen. Det kan for eksempel være et nyt skab, et bord eller et nyt tæppe. 

Lige præcis tæpper og andet strikketøj har i 2020 været utroligt meget oppe og vende – ikke blot på grund af Corona, men fordi at strikkede sweaters, tæpper og så videre, og så videre, er mere populær end nogensinde før.

Et andet sted som også blev sindssygt populært at udfolde sine kreative evner var i form af det hjemmelavede bord. Eksempelvis flisebordene var meget oppe og vende i 2020, hvor en del bloggere prøvede sig frem med fliselim, hvid fugemasse og farverige klinker. 

Det var et nemt projekt, som mange kunne være med på, da det ikke krævede så meget andet end en tur i Bauhaus og ikke mindst et gammelt og slidt bord. Dog kan man også opbygge sin egen klods, som kan fungere som et slags TV-bord eller lignende på værelset.

More articles