Professionel isættelse af tandimplantat i Århus

12 January 2021
Astrid Pedersen

editorial

Har du mistet en tand, og irriterer det dig at rende rundt med et hul i perlerækken? Så kan du overveje at få isat et tandimplantat.

Hvordan foregår isættelse af tandimplantat?

I modsætning til en kunstig tandkrone, som kan påmonteres din tand uden yderligere forberedelse end en tilslibning af den eksisterende krone, skal et tandimplantat bores ned i din kæbe knogle. Det tager således noget længere tid at færdiggøre implantat processen.

Først fjerner tandlægen den naturlige tand, og derpå bores forsigtigt et hul i kæbe knoglen. Heri skal implantatet som gør det ud for tandroden isættes. Et tandimplantat er fremstillet af materialet titanium som har fremragende egenskaber når det handler om at fæstne sig i knogle væv.

Mens dette står på vil tandlægen få fremstillet en kunstig tandkrone som ligner de andre tænder. Du vil således slet ikke kunne se forskel på din nye tand og de eksisterende. Og du vil kunne tygge og bide lige så godt med dit nye, stærke tandimplantat.

Hvor kan jeg få isat et tandimplantat i Århus?

Hvis du har ødelagt en af dine tænder i en grad så den ikke kan reddes med en sammenlimning eller en kunstig tandkrone kan du altid bede om hjælp hos Tandlægerne på Stjernepladsen. Tandlægerne på Stjernepladsen har mange års erfaring inden for isættelse af tandimplantater samt tilvirkning af tandkroner i forbindelse dermed. Hos Tandlægerne på Stjernepladsen kan du altid få den bedste hjælp til isættelse af implantat hos en professionel tandlæge samt tilpasning af den krone som skal gøre det ud for den synlige del af din tand. Du er altid garanteret fuld tilfredshed med dit nye tandimplantat hos Tandlægerne på Stjernepladsen – og et resultat som holder i mange år fremover. Du kan læse mere og bestille tid til en konsultation med henblik på isættelse af implantat via Tandlægerne på Stjernepladsens hjemmeside stjerneklinik.dk.

More articles