Tips til indpakning af gavekurv

Der eksisterer en del forskellige metoder til at pakke en gavekurv ind, og det beror blandt andet på, om der skal være indlagt et overraskelseselement, om elementerne i gavekurven kan tåle at blive pakket ind, om man selv eller en anden (professionel) skal gøre det og mere til.

Nogle af disse punkter vil vi tale lidt om i denne artikel.

For hvis man har lavet en flot gavekurv af eventuelt en kurv, der har en stor hank, kan det være svært at få den pakket formfuldendt ind, selvom man ønsker dette.

Det kan være, man ikke ligger inden med cellofan nok til at dække den ind samt give den en sløjfe på, selvom man gerne vil fuldende gavekurven på denne måde.

Løsningsforslaget er i den forbindelse at få en professionel indpakker til at gøre dette for en. Dette kan være en person, der er vant til at pakke gaver med atypiske dimensioner ind, eller det kan ligefrem ske nede i en butik, der forhandler gavekurve.

Man kan nemlig købe gavekurve, der allerede er pakket ind fra start af, og her er den foretrukne løsning ofte med cellofan, men måske kender man en person, der er god til at pakke gaver ind, hvor man selv vil stå for at indsætte del-elementerne i gavekurven personligt selv, så der i hvert fald ikke findes en tilsvarende gavekurv derude.

Cellofan er som nævnt ofte den indpakningsløsning, man ser brugt ved gavekurve, og det hænger blandt andet sammen med, at gavekurve tager sig flottest ud, når de ikke bliver skubbet for meget rundt.

Desuden kan en ‘skjult’ gavekurv blive vendt forkert, og dette er sjældent godt for indholdet i kurven.

Men ønsker man alligevel at pakke en gavekurv ind helt tildækket for at overraske en modtager, så skal man næsten selv levere den og se den blive pakket ud, så man er sikker på, den bliver behandlet hensynsfuldt.