Lær dansk hurtigt: kan det lade sig gøre?

Måske er du kommet til landet som flygtning eller bare med tanke om at bosætte dig, og så har du fået at vide, at Danmark er meget tilbageholdende med at give opholdstilladelser til folk, men du ved, at et skridt i den noget sikre retning er ved at lære dansk.

Omvendt har du også fået at vide fra andre flygtige eller danskere, der har fortalt dig på engelsk eller dit modersmål, at dansk er et virkelig akavet sprog, som man ikke bare lige kan lære – selvom indfødte danskere har svært ved sproget.

Danskere kan have svært ved at høre hinanden ordentligt, fordi der mangler tryk, nogle ord kan have forskellige betydninger, og så er der også forskellige dialekter i selv sådan et lille land som Danmark.

Men nogle mennesker er jo gode til at tage en udfordring op, så måske tænker du, at du da hurtigt kan lære dansk, specielt hvis du lærer dansk hos FEGU-hellerup.dk, der har lært mange folk dansk gennem tiden uanset, hvad årsagen til at lære dansk er kommet af.

Det er jo kun godt at lære sprog af nogle, der kan forklare dig, hvordan sproget hænger sammen og hvorfor, så du kan lære, hvordan sproget skal bruges, end at du bare lærer at tale det af danskere, der kan sproget, men ikke kan forklare dig, hvorfor sætninger sidder sammen på dansk, som de gør.

Hvilket så vender tilbage til det egentlige paradigme i, at kan det egentlig betale sig at lære dansk hurtigt, eller skal man fordybe sig i det, så man kan blive virkelig god til det?

Nogle arbejdsgivere vil nok helt klart foretrække mennesker, der er dygtige til sproget, end at de bare kan det på overfladen.

Man kommer ikke nødvendigvis foran i køen i den her sammenhæng, fordi man er hurtigt ude med et diplom på at kunne dansk – men selvfølgelig er der nogle, der har bedre sprogører end andre.