Pas dine tandlæge besøg, og bevar dit smukke smil

Alle øsnker sig et blændende smil med smukke, glatte tænder og et sundt tandkød. Og ingen har brug for smertende og blødende gummer, dårlig ånde eller hullede tænder. Derfor er det en rigtig god idé at sørge for at passe sine årlige tandlæge besøg – om ikke andet, så for at få et grundigt tandeftersyn og en effektiv tandrensning, så man kan gå derfra med god samvittighed og glatte tænder uden plak og tandsten.

Gå til tandlæge, og undgå smertefulde sygdomme i mund, tandkød og tænder

Desværre er der mange, som springer tandlægebesøget over – eller i hvert fald udskyder det i det uendelige. Mange er bange for, om tandlægebesøget vil afsløre tilstande, som kan være dyre, tidskrævende og smertefulde at behandle. Og andre er simpelt hen bange for tandlægeklinikken, stolen, og instrumenterne i det hele taget.

Dette er der dog råd for. Hos en dygtig tandlæge vil der altid blive taget hensyn til patienter med tandlæge skræk. En erfaren tandlæge vil tage sig den nødvendige tid til at lære sin patient at kende, og gøre sit ypperste for at patienten kan føle sig tryg i tandlægestolen.

Hos PLUS1 Tandlægeklinik behøver du ikke at være nervøs for, at din tandlægeskræk skal forhindre dig i at få ordnet dine tænder. Din tandlæge hos PLUS1 Tandlægeklinik skal nok sørge for, at du roligt kan overlade din mund i tandlægens og klinik assistentens varetægt.

Hvor finder jeg PLUS1 Tandlægeklinik i København?

PLUS1 Tandlægeklinik består af en række klinikker, som er placeret på forskellige lokationer rundt omkring i Storkøbenhavn og i Indre by – i Healthcare Center Ballerup, i Rødovre Centrum i Field’s i Ørestad og i København City ved Tivoli og Hovedbanegården.

Du kan kontakte PLUS1 Tandlægeklinik online via hjemmesiden https://plus1.dk/, hvor du kan bestille tid til dit første tand eftersyn med tilhørende rensning.