Skal du male? Gå ikke ned på udstyr

20 October 2020
Camilla Skøtt

editorial

Det er i sig selv ikke særlig sjovt at male, og det er bestemt heller ikke en fornøjelse at kaste penge efter hverken maling eller udstyr, men vi har talt med en maler, der fortæller, at udstyret og kvaliteten af malingen er afgørende for et godt resultat.

Har du lyst til at springe over, hvor gærdet er lavest, så det ikke bliver alt for dyrt at male boligen? Det forstår vi godt – sådan har vi også haft det, indtil vi talte med denne maler: https://malerkanonen.dk/maler-koege/ 

Her fik vi forklaret, hvorfor det er essentielt at sætte penge af i budgettet til at købe ordentligt udstyr og ikke mindst en maling af en god kvalitet. Læs med efter billedet, hvis du også har brug for at blive overbevist.

Kvaliteten er afgørende

Lad os starte med udstyret. Hvis du køber de billigste pensler, malerruller og malertape, gør du arbejdet sværere for dig selv. Den dårlige kvalitet hos pensler og ruller betyder, at hårene river sig løs og rullen fnulrer, og det kan sætte sig i malingen, hvis du ikke er opmærksom – og vupti, så har du ikke længere en flot, ensartet overflade, men en væg fyldt med små buler.

Men du kan da vel godt spare penge på malertape, ikk’? Nej, ikke i følge maleren. Den billige malertape går let i stykker, og derfor er det svært at fjerne den efter endt maling, ligesom du risikerer, at malingen trænger ind under tapen, så du ikke får helt skarpe linjer.

Når det kommer til selve malingen, skal du vælge en god kvalitetsmaling, fordi den dækker bedre og rækker længere. Det betyder, at du kan nøjes med at male få gange, ligesom du ikke behøver at købe alt for mange spande med maling – og på den måde ender det ofte med ikke at være meget dyrere end den billige maling.

More articles